Haber

Bakan Kurum: “Daimi ikamet için 10 ilde yer tespiti yapıldı”

Bakan Kurum: “Daimi ikamet için 10 ilde yer tespiti yapıldı”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum:

“Geçici barınma merkezleri vatandaşların her türlü ihtiyacını karşılayacak”

“Yeni kent alanları için yer tespit çalışmaları tamamlandı, zemin etüt raporları hazırlanıyor”

“Kira fırsatçılarına izin verilmeyecek”

GAZİANTEP – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş ve Pazarcık’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki ve Elbistan’daki 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki kesintili barınma merkezlerinin yapım çalışmalarını inceledi. . Bakan Murat Kurum, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, kesintili barınma merkezi inşaatının hızla devam ettiğini ve 10 ilde kalıcı konutlar için yeni yaşam alanlarının belirlendiğini duyurdu.

“Vatandaşlarımızın geçici barınma alanlarının kurulum süreci devam ediyor”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te tamamlanan arama kurtarma çalışmalarının ardından süreksiz barınak merkezlerinin üretimine ağırlık verildiğini belirterek, “13 gündür gruplarımız, arama kurtarma kahramanlarımız canla başla çalışıyor. “24 saat esasına göre azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Gaziantep ilimizde arama kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır. Vatandaşlarımızın süreksiz olan barınma ihtiyaçlarını karşılamak için Gaziantep genelinde yaklaşık 25 bin kişilik çadır kentimizi kurduk. Öte yandan vatandaşlarımızın taşınma ve enkaz kaldırma işlemleri büyük ölçüde burada kurduğunuz uyum merkezinden valilerimiz titizlikle takip ediyor. Bir yandan da kalıcı yaşam birimleri kurmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yaşam alanlarının inşaatını gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda hem Nurdağı’nda hem de İslahiye’de vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçlarını giderecekleri konteyner kentlerin yapım sürecini yürütüyoruz. Hem devletimiz hem de buradaki hayırseverlerimiz hep birlikte yeni bir yaşam alanı kurmaya çalışıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyemiz çamaşırhane ihtiyacından çocuklarımıza manevi desteğe kadar vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını karşılayacak birimleri ve vatandaşlarımızın ihtiyacı olan tüm birimlerin kurumlarını yürütüyor. Hükümet binamız da hasar nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Orada da tadilatlarımıza başladık. İnşallah bir hafta içinde, en geç 10 gün içinde hükümet binasında hizmet vermeye başlayacağız. Hükümet konağının önüne AFAD’ımızın, kaymakamlığımızın, bakanlığımızın tüm birimlerinin hizmet ofislerini kurduk. Bölgedeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz ile oluşturduğumuz masada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek başvuruları alıyor ve en kısa sürede yerine getirmek için çabalıyoruz.”

“Geçici barınma merkezleri vatandaşların her türlü ihtiyacını karşılayacak”

Kurulacak kesikli yaşam alanlarının vatandaşların her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde yapılacağını ifade eden Bakan Murat Kurum, “Kurduğumuz kesikli yaşam alanlarını her türlü ihtiyaca cevap verecek bir anlayışla yapmaya çalışıyoruz. Burada yaşayacak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını ticari birimleri, okulları, çocuk oyun alanları ile sosyal aktivite yapabilecekleri tüm mekanları planlamak.İnşallah konteyner kentlerimizi, kesikli yaşam alanlarımızı hızla kuruyoruz.Büyükşehir belediyelerimiz, TOKİ , Emlak Konut tüm illerde hayırseverlerimiz hep birlikte bu çalışmaları yürütüyor.Öte yandan geçici barınma sorununun çözülmesinden sonra vatandaşlarımız burada konteynerlerde konaklamak istiyorsa burada kira yardımı almak istiyorsa biz de. kiralama işlemini kendi konutunda kalabilecekleri ve taşınabilecekleri yerde gerçekleştirecekler. ağır hasarlı, hafif hasarlı ve hasarsız binaların durumlarına göre yerleştirilmiştir. İnşallah zarar tespitleri bittikten sonra yardım, mal yardımı ve kira yardımlarını vatandaşlarımızın hesaplarına yatırmaya başlayacağız” dedi.

“Daimi ikamet için 10 ilde yer tespiti yapıldı”

Kalıcı konut üretimi için 10 ilde yer tespiti yapıldığını belirten Bakan Kurum, “Daimi konutlarla ilgili çalışmalarımızı TOKİ Başkanlığımızca yürütüyoruz. Bu kapsamda Adana ve Osmaniye’de de yer tespitlerini yaptık. Dün.Şu anda depremlerden zarar gören 10 ilde yer tespitleri yapıldı.Urfa.’Diyarbakır, Hatay, Malatya, Gaziantep’imizde her an ön saha çalışmalarını tamamladık.Şimdi burada detaylı jeolojik çalışmalara başladık. şehrin 50 yıllık, 100 yıllık tüm ihtiyaçlarını, buranın kültürünü yaşatacak ve daha iyisini yapacaktır.Sizde keyif alırsınız anlayışıyla planlamaya başladık.Bu çerçevede eş zamanlı önceliğimiz 10 ilde buluşmaktır. rezerv alanlarındaki yerleşimlerde bu gereklilikleri yerine getiriyoruz ve ardından depremin ağır hasar gördüğü yerler için yeni bir master plan çalışması yapıyoruz.Ek bir anlayışla başlıyoruz. bu işin en önde gelenleri ile birlikte Türkiye’deki tüm mimarlarımızla ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Master plan ile birlikte yerleşime kapatacağımız GYODER ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü bünyesinde yapacağımız taban durumunun kalitesine göre çalışmalarımızı yönlendirip kısıtlamalar getireceğiz. İnşallah kentte geliştirilecek olan bu nazım plana göre yerleşimi yapacağız. Rezerv alanlarında detaylı jeolojik etütler yapıyoruz. Bu kapsamda depremin neden olduğu yeni çatlaklar dahil olmak üzere mikrobölgeleme ve detaylı jeolojik etüt raporları ve depremin neden olduğu yeni çatlakları içeren zemin etüt raporlarını hocalarımız, jeologlarımız, jeofizikçilerimiz, mühendislerimiz ile birlikte inceleyerek inşallah en doğru ve sağlam yerde ve o yere göre inşaatı seçerek radyo temeli. Üzerlerinde tünel kalıp sistemi ile kat artı 3-4 katı geçmeyecek evlerimizin yapım sürecini de inşallah aynı zamanda yürütüyor olacağız” diye konuştu.

“Mart ayı başı itibariyle 10 ilimizde kalıcı konut çalışmalarını eş zamanlı yürüteceğiz”

Daimi konutlar için Mart ayı başından itibaren 10 ilde eş zamanlı çalışma yapılacağını anlatan Bakan Kurum, “Mart ayı başı itibarıyla 10 ilde eş zamanlı olarak yürüteceğiz. Her geçen gün zirveye ulaşan inşaat malzemelerinin tedariğinde bile bir çok imalatçı, demirci, çimento imalatçısı, seramik imalatçımızla görüştüm.Takdir edeceğiniz üzere tüm afet bölgelerindeki konut inşaatlarının devreye alma sürecini 2-3 içerisinde yönetiyoruz. Tüm alanlarda inşaat sürecini yöneteceğiz, malzeme tedarik edeceğiz ve tüm alanların tespitlerini takiben aşamalı olarak ihalelerimizi yapacağız.Amacımız 2-3 ay içinde büyük bir ihtiyacı giderecek adımlar atmak. planlarını şehir merkezinde yapacağız ve bu planlamalar sonucunda oluşan nazım plan çerçevesinde şehrin ihtiyacına, kültürüne ve sosyolojisine uygun şehir merkezlerini inşa edeceğiz.Vatandaşımıza sözümüzü yayacağız. s Kahramanmaraş Pazarcık merkezli afetimizde de bire bir anlayışla diğer afetlerde de nasıl konuşup vatandaşlarımızı bitirdiysek onlara da sözümüzü tutacağız. İnşallah bu süreci büyük bir özen ve hassasiyetle yürütüyoruz. Tüm gruplarımız 24 saat esasına göre çalışmaktadır. Bir yandan kesintili kurulumları gerçekleştirirken, diğer yandan yeni yerleşim birimlerinin kurulum süreçlerini yürüterek, kendimizi afet mağduru kardeşlerimizin yerine koyma anlayışıyla hareket ediyoruz. bu vatandaşlarımızın en az mağduriyetine sebep olacaktır. Onların neye ihtiyacı var, bizim ne yapmamız lazım onların penceresinden bakınca burada onlarla birlikte yaşıyoruz, onların duygularını yerinde görüyoruz ve o duygularla birlikte hepimiz kardeşlerimizin penceresinden bakarak işimizi yürütüyoruz. kız kardeşler. TOKİ ile yaptığımız 1 milyon 180 bin konutumuzun tamamı dimdik ayakta. İnşallah yeni konutlarımızı da aynı anlayışla yapacağız ve en kısa zamanda vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Tüm çalışan ekiplerimize çok teşekkür ediyorum. Hepsi 7 gün 24 saat çalışıyor. Arama kurtarmayla başladık, şimdi kesintiye uğrayan barınma alanları, konteyner kentler, prefabrik yapılar, tüm sivil toplum örgütlerimiz, belediyelerimiz, emniyet birimlerimiz, jandarmamız, polisimizin çoğu, hepsi eylem alanında. Afetlerde kardeşlerimiz için çalışıyor, ter döküyor. Hepsine buradan teşekkür ediyorum. Tanrı hepsini kutsasın. İlk andan itibaren afet bölgesindeydik. Son ana kadar afet bölgesinde olmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı evlerine, inanç yurtlarına yerleştirene kadar tüm gruplarımız, bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız aynı anlayışla Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışmaya devam edeceğiz.”

“Yeni kent alanları için yer tespit çalışmaları tamamlandı, zemin etüt raporları hazırlanıyor”

Depremde büyük hasar gören ve taşınması gereken il ve ilçeler için yeni yerlerin belirlendiğini belirten Bakan Murat Kurum, “Şu anda depremde zarar gören ilçelerimiz de dahil olmak üzere 10 ilde yeni Nurdağı, yeni İslahiye, yeni Gölbaşı, yeni Elbistan, yeni Adıyaman, yeni Hatay illerimizde bu çalışmaların tamamı ön çalışmaları tamamlandı.Yer çalışmaları.Tüm illeri gezdik.Bütün yetkililerle görüşmek üzere. Grubumuzla birlikte şehrin bileşenlerini orada, en sağlam mekana, en gerçek mekana sahip olmak, şehrin büyüme öngörüsü, sosyolojisi ve psikolojisi olmak üzere tüm bunları düşünerek 10 ilimizde tamamladık ve şimdi hazırlanıyoruz. bu alanların detaylı jeolojik etüt raporları Tabanı inceliyoruz Fay hattına olan uzaklıkları konum kalitesini göz önünde bulundurduk ve ovadan daha gerçek yerleşimler olursa sıvılaşma olmaz, birçok alanda tahribat sebebi olan ağır hasarın sebebi ise en alttadır. sıvılaşma nedeniyle 10 ilde eş zamanlı olarak bu çalışmaları zemine oturtmak amacıyla yürütüyoruz. Zemin etüt çalışmalarının ardından uygulama projeleri yapılacak ve burada yine seferberlik ruhuyla hareket ediyoruz. Türkiye’de ortak bir havuzda bulunan mühendislerimizin, mimarlarımızın, şehir plancılarımızın ve haritacılarımızın hepsi ortak havuzun en yetkin mimarları olduğu gibi bu işte kendini kanıtlamış arkadaşlarımızın fikir ve önerileri, hasar tespiti, yapım süreci , temel etüt raporu ve öğretmenlerimizin fikir ve önerileri doğrultusunda yeni öneriler. Yapılacak yerlerin tüm sürecini büyük bir titizlikle yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

“Kira fırsatçılarına izin verilmeyecek”

Vatandaşlara sağlanan kira desteğiyle ilgili de konuşan ve bu noktada fırsatçılığa izin verilmeyeceğini belirten Kurum, “Cumhurbaşkanımız da konuştu. ve yine mahvolmuş vatandaşlar.Burada da süreci titizlikle takip ediyoruz.Milletimiz asil bir millettir.Yani depremin olduğu ilk andan itibaren her yerde o birlik,beraberlik ve bütünlüğü gördük.Fırsatçılara izin vermeyeceğiz. hatta buraya taşınacak vatandaşlarımıza askerimizle jandarmamızla vatandaşlarımızla birlikte.Biz de o süreçleri takip ediyoruz.Ve tabi ki bir düzenleme yaptık biliyorsunuz kira artı.ti birlikte Yakından takip ediyoruz. Milletimiz çok istekli burada depremden etkilenen aileler varsa o aileleri evimizde ağırlayalım o çocuklara sahip çıkalım o ailelere sahip çıkalım diyorlar.Tabii ki bu millet c alır. Devletimizle el ele bu bölgedeki tüm afet mağdurlarındandır. Buna inanıyoruz. İnşallah o süreci de büyük bir titizlikle yürüteceğiz” dedi.

kirikhan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort